A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Ліцей №2 м. Хмільника Вінницької області

5 простих правил для батьків.

1. Підвищуйте власну комп'ютерну та інтернет-обізнаність.

2. Опановуйте інтернет разом із дитиною.

3. Станьте другом дитині у соціальній мережі, або попросіть близьких знайомих зробити це.

4. Встановіть "Батьківський контроль". Регулярно оновлюйте антивірус.

5. Створіть територію безпечного інтернету. Використовуйте поновлюваний перелік безпечних для дитини сайтів.

 

Інтернет-залежність: боремося чи піддаємося?

Сьогодні наша реальність така: дитина сидить з ноутбуком на підлозі, жадібно намагається пройти онлайн-гру і збити нарешті настирливий корабель противника! На вітання він відповідає кивком голови, недбалим махом руки і швидкою відповіддю «мама-не-заважай-мені-я-дуже-зайнятий!». Все, що залишається робити батькам — задуматися, спробувати змінити ситуацію і безнадійно зайти в глухий кут.

Якщо вашому «Інтернет-шпигунові» від 11 — 17 років, і він тривалий час (більше 2-х годин дня) сидить біля комп’ютера, тоді вам варто уважніше ознайомитися як з фізичними, так і психологічними симптомами Інтернет-залежності.

Фізичні симптоми визначити більш реально, ніж психологічні. У зв’язку з цим ми перераховуємо найбільш поширені:

— біль у зап’ястях

— сухість в очах

— порушення сну

— головний біль

— біль у спині

— нерегулярне харчування

— порушення сну

Наявність декількох характеристик у вашої дитини вже говорить про те, що він проводить необмежений час за ноутбуком. Щоб зберегти здоров’я вашого чада, потрібно діяти і шукати альтернативу!

Шукаємо виходи з ситуації, що склалася:

— Обмежте час користування Інтернетом до 30 хвилин на день. Натомість купіть квитки в кіно для дитини та її друзів. Повірте, всі будуть тільки щасливі!

— Використовуйте час, проведений в Інтернеті з користю. Наприклад: попросіть дитину пограти в суперцікаву гру завтра, а сьогодні подивитися онлайн-трансляцію з Парижу. Познайомте його з Ейфелевою вежею, Тріумфальною аркою і Лувром.

— Не лінуйтеся, не здавайтеся і будьте хитрими. Попросіть про допомогу: наприклад, вам дуже потрібно дізнатися ім’я кота з твору Булгакова «Майстер і Маргарита». Проінструктуйте, підкажіть, що спочатку потрібно зайти в пошукову систему, далі ввести ім’я твору і почати пошуки. Діти люблять допомагати і відчувати те, що вони потрібні.

Ваше основне завдання: не лякати дитину Інтернет-залежністю, а шукати альтернативні рішення. Впевнені, що у вас все вийде. Головне — не здаватися і не піддаватися!

Кібербулінг

Кібербулінг – психологічне насильство в мережі, переслідування з боку однолітків, що проявляється у вигляді знущань, насмішок, залякувань, інших дій, які негативно впливають на психічний стан підлітка.

Вільне володіння необхідними технологіями дозволяє «агресорам» створювати іменні сайти образливого змісту, поширювати чутки, викладати фото-або відеоматеріали, що принижують гідність дитини або займатися від його імені кібер тероризмом, що загрожує безпеці дітей.

У дитини створюється відчуття безвиході, навіть вдома його не залишає почуття тривоги, він впадає в депресію. Інформаційна атака може призвести до суїциду.

Тінейджери рідко звертаються за допомогою, сумніваючись, що будуть зрозумілими та  бояться заборони на користування інтернетом. Необхідно знати, знущання в мережі карається чинним законодавством. Варто відразу звернутися в правоохоронні органи з наданням доказів.

 

Кібермисливці

Ким є типові інтернет-співрозмовники?

Соціологічні опитування про безпеку дітей-підлітків в інтернет мережі надають такі дані про контакти:

  • родичі – 43 %;
  • віртуальні друзі – 21%;
  • незнайомі люди – 36%;

Однак за великим рахунком віртуальні друзі – теж незнайомці. Таким чином, велику частину свого часу в мережі діти приділяють спілкуванню з сторонніми людьми, діляться своїми переживаннями, секретами, планами.

Кібермисливці – хороші психологи, встановивши контакт на форумі, при обміні миттєвими повідомленнями в чаті, вони досить швидко набувають статусу друзів.

Спочатку входять в довіру, оточуючи турботою і розумінням проблем, вислуховують, підтримують. Після цього «друг» поступово вносить до розмови нотки сексуальності, відбувається обмін фото, демонстрація матеріалів еротичного характеру.

Мета кібермисливця – особиста зустріч.

Контент «для дорослих»

Багато хто вважає це найбільшою небезпекою. У цьому випадку варто враховувати суть відомостей і вік дитини. Тінейджерам необхідно знати деякі речі, наприклад, основи захищеного сексу. Ця тема викликає великий інтерес, і просто відмахнутися від неї не вдасться. Необхідно вивчити її під контролем дорослих в здоровій формі.

На жаль, сумнівних сайтів дуже багато. Інформаційна пропаганда нездорових сексуальних відносин повинна бути виключена з поля доступу слабкої психіки дитини, щоб надалі уникнути можливу появу розладів або комплексів.

Подібний контент можна заблокувати в налаштуваннях браузера (функція «батьківський контроль») або за допомогою спеціальних програм.

 

Ігри

Безліч ігор пов’язано зі сценами насильства, крові, психотропною атмосферою і еротичними сценами. В on-line грі використовують голосовий або текстовий чат. Під виглядом милої відьми або сміливого лицаря може виявитися збоченець. Про що він може говорити з неповнолітнім?

Вигаданий світ гри різноманітний, в ньому можна багато чого собі дозволити. У цьому світі немає необхідності шукати шляхи самореалізації, легко спілкуватися з протилежною статтю, а, головне, можна проживати життя знову і знову. Відбувається повне занурення у віртуальний світ, реальне життя відходить на другий план.

Окремою проблемою можуть стати сайти з азартними розвагами. Адже так легко стати багатим за півгодини», «здобути фінансову незалежність». Не виключено, що син почне робити цілком реальні ставки.

 

Шахрайство

 

Шахраї і способи їх дії йдуть в ногу з часом. Необізнаність і наївність дітей роблять їх легкою здобиччю. Один із способів обману – це «виграш». Повідомлення про приз (автомобіль, комп’ютер, телефон тощо). І для цього просто потрібно повідомити дані електронної картки (батьків) і повідомити цифри, які прийшли в смс на номер.

Чи варто пояснювати, до яких наслідків призведе подібна інформація в руках шахраїв? Для того, щоб здійснити покупку в інтернет-магазині, зазвичай достатньо повідомити реквізити банківської картки і смс-код підтвердження платежу. І те, і інше підліток добровільно повідомляє «щедрим дядькам», які обіцяють приз.

Все це і багато іншого виключає саме поняття – безпечний інтернет. Повністю обмежити доступ в кіберпростір неможливо, та й не потрібно. Величезна кількість розвиваючої корисної інформації, літератури, музики і просто спілкування за інтересами, зв’язок з родичами і друзями – все це можна знайти в інтернеті. Достатньо пояснити правила поведінки, щоб забезпечити особисту безпеку дитини шкільного віку в інтернеті.

Пам'ятка

Основні правила безпечної роботи в інтернеті, про які варто сказати дітям:

    • Не давайте нікому своїх паролів.
    • Не надавайте особистої інформації поштою чи в чатах без гострої на те потреби.
    • Не реагуйте на непристойні та грубі коментарі, адресовані вам.
    • Повідомляйте про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли певного місту, пропозиції).
    • Відмовляйтесь від зустрічей з випадковими людьми, з якими познайомились в онлайні.
    • Не діліться своїми фото з незнайомцями.
    • Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код).
    • Не викладайте фото квитків, на яких видно штрих-код чи QR-код.
    • Не скачуйте та не встановлюйте невідомі програми за посиланнями, навіть якщо їх надали друзі.
    • Встановлюючи перевірені програми, контролюйте, щоб на ПК не додались небажані програми.
    • Не переглядайте інформацію за невідомими посиланнями (друзі, які ними діляться можуть не підозрювати про загрозу).
    • Не відкривайте листи-спам, вони можуть містити віруси.

Правила безпечної поведінки дитини на вулиці

Забезпечуючи безпеку дітей на вулиці, пам'ятайте, що:

  • Не потрібно одягати дорогі прикраси та інші дорогі аксесуари для дитини на вулицю.
  • Не потрібно вішати ключі на шию або на інше видне місце (кладіть їх у кишеньку).
  • Дитині не можна говорити з незнайомцями, йти з ними куди-небудь, брати що-небудь з їх рук, сідати в машину і т.д. Обов'язково обговорить з малюком, що не можна відповідати на питання, де дорослі, хто вдома, де у будинки що лежить і т.д.
  • Дитина повинна знати про те, що потрібно завжди дивитися по сторонах (щоб не опинитися під колесами машини) при виході з під'їзду, переході через дорогу, під час ігор на прибудинковій території.

Щоб забезпечити безпеку дітей на вулиці, батьки повинні засвоїти з ними уроки на тему «хто я».

Так дитина повинна знати наступну особисту інформацію:

  • ЇЇ ім'я, прізвище, домашню адресу і телефон, а також імена батьків.
  • Також необхідно вивчити з малюком, які небезпеки/травми можуть бути отримані ним або іншими дітьми: не чіпаємо гостре, важке, гаряче (щоб не поранитися, не вдаритися, не обпектися).

 

Не можна розмовляти з незнайомцями, брати будь-які предмети з їхніх рук, йти з ними. У разі, якщо незнайомець хоче застосувати силу, навчіть дитину кричати і втікати, кликати на допомогу.
Не можна брати з землі і навіть підходити до небезпечних предметів: шприци, ножі, биті пляшки, дивні пакунки і т.д.
Не можна тікати від батьків, ховатися від них, забігати в приміщення, транспорт без батьків.
Навчіть моделі поведінки дитину, якщо вона загубилася (що вона повинна робити, яку інформацію про себе називати, як кликати на допомогу).
Вивчіть з дитиною основні правила поведінки на дорозі (коли переходити вулицю, заборона на ігри біля дороги і т.д.).

 

Безпека дітей на вулиці: як вчити правила безпеки з дітьми

ПАМ'ЯТАЙТЕ, ЩО ПРИВЧАТИ ДИТИНУ ДО САМОСТІЙНОСТІ ПОТРІБНО ПОСТУПОВО. НЕ ЛЯКАЙТЕ ДИТИНУ І НЕ РОЗПОВІДАЙТЕ ПРО ВСІ НЕБЕЗПЕКИ ВІДРАЗУ. ПОДАВАЙТЕ ІНФОРМАЦІЮ АКУРАТНО, МЕТОДИЧНО (МОЖЕТЕ ЗАВЕСТИ БЛОКНОТ І ВІДЗНАЧАТИ, ЯКІ МОМЕНТИ ВИ ВЖЕ ПОГОВОРИЛИ, А ПРО ЩО РОЗПОВІСТЕ НАСТУПНОГО РАЗУ). НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПО КІЛЬКА РАЗІВ ОПРАЦЬОВУВАТИ ОДНУ І ТУ Ж ТЕМУ, НАГАДУВАТИ ПРО ТІ ЧИ ІНШІ ВАЖЛИВІ МОМЕНТИ. СУПРОВОДЖУЙТЕ ПРОЦЕС НАВЧАННЯ КАРТИНКАМИ.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено